Twój koszyk
Szukaj
PLWybór językaWybór języka

Blog i odpowiedzi na najróżniejsze pytania

MENU

Wiskoza

Wiskoza to syntetyczne włókno pochodzenia naturalnego, wytwarzane z celulozy drzewnej lub innych źródeł roślinnych. Wiskoza jest jednym z najstarszych i najczęściej stosowanych włókien sztucznych na świecie i znajduje zastosowanie w produkcji odzieży, tapicerki, ręczników, chustek i innych wyrobów tekstylnych.

Wiskoza
Proces wytwarzania wiskozy składa się z kilku etapów. Pierwszym krokiem jest pozyskanie celulozy z roślin, takich jak drzewa sosnowe, bukowe, jodłowe, bambusowe lub len. Następnie celuloza jest poddawana procesowi rozpuszczania, w którym jest rozpuszczana w specjalnym roztworze chemicznym, takim jak roztwór otrzymywany z sody kaustycznej i siarczanu sodu. Po rozpuszczeniu celulozy w roztworze chemicznym, uzyskuje się tzw. rozpuszczoną celulozę.

Kolejnym etapem jest proces przetwarzania rozpuszczonej celulozy w włókno. W tym celu roztwór celulozy jest przepuszczany przez specjalne urządzenia, takie jak tzw. kąpiele spinające, w których wypłukuje się roztwór w wodzie i tworzy się włókno. Ostatnim etapem jest suszenie i zwijanie włókna w formie nici.

Właściwości wiskozy są podobne do bawełny, ale wiskoza jest bardziej miękka i delikatna w dotyku, a także bardziej elastyczna. Wiskoza jest również bardzo chłonna i dobrze odprowadza wilgoć, co czyni ją idealnym materiałem na gorące lato. Wiskoza jest łatwa w obróbce, dzięki czemu może być stosowana do produkcji różnych rodzajów tkanin, od bardzo cienkich i lekkich do grubych i mięsistych.

Wady wiskozy to przede wszystkim jej niska odporność na zużycie i rozciąganie, co sprawia, że ​​wiskoza nie jest zwykle stosowana w odzieży sportowej i innych produktach, które są poddawane intensywnemu użytkowaniu. Wiskoza jest również mniej trwała niż niektóre inne materiały, takie jak poliester, co oznacza, że ​​odzież wykonana z wiskozy może się szybciej zużywać.