Twój koszyk
Szukaj
PLWybór językaWybór języka

Blog i odpowiedzi na najróżniejsze pytania

MENU

Jak poprawnie zmierzyć obwód głowy

Na pewno zastanawiają się Panie, czy zakup w sklepie internetowym nakrycia głowy bez jego przymierzenia jest dobrym pomysłem. Czy "zgra się" z ubiorem, czy fason będzie odpowiedni, czy kolor będzie faktycznie taki jak na zdjęciu i co chyba najistotniejsze: czy nie będzie ono za małe lub zbyt duże. W tym ostatnim przypadku w sukurs przychodzi pomiar głowy, który dość dokładnie określi, czy dany model jest dla nas odpowiedni.

Jak zmierzyć obwód głowy
Najlepszy sposób, to użycie centymetra krawieckiego, ale jeśli akurat go nie ma pod ręką, to wystarczy zwykły, miękki sznurek i długa linijka. Aby precyzyjnie zmierzyć rozmiar głowy należy opasać ją centymetrem dookoła, około 2cm powyżej brwi i nieco poniżej najszerszego miejsca w tyłu głowy - potylicy. Miarka nie powinna być lużna, ani zbyt napięta. Jeśli nie posiadamy centymetra, to po prostu odmierzmy zaznaczoną sznurkiem długość na innej miarce, np. linijce.

Precyzyjny pomiar jest szczególnie istotny w przypadku kapeluszy i kaszkietów, które często posiadają dość sztywny otok. W przypadku czapek jest to odrobinę mniej istotne, z uwagi na elastyczny materiał, który do pewnego stopnia poddaje się rozciąganiu. Dlatego też w opisach naszych produktów z reguły podajemy "widełki", jeśli chodzi o obwód głowy.

Jeśli lubisz nosić czapkę naciągniętą nieco głębiej (na uszy), to pomiaru dokonaj wraz z nimi.