Twój koszyk
Szukaj
PLWybór językaWybór języka

Blog i odpowiedzi na najróżniejsze pytania

MENU

Wełna

Wełna to włókno otrzymywane z runa owiec domowych i niektórych innych zwierząt. Jest miękkie, elastyczne i naturalnie izolujące, dzięki czemu idealnie nadaje się do stosowania w odzieży, kocach i innych tekstyliach. Jest również naturalnie ognioodporne i hipoalergiczne oraz może wchłaniać wilgoć. Jakość wełny zależy od takich czynników, jak rasa owiec, dieta i klimat.

Wełna
Ludzie pozyskiwali wełnę już od czasów starożytnych, a dokładna data nie jest znana. Archeologiczne dowody wskazują, że wełna była już używana przez starożytne cywilizacje takie jak Egipcjanie i Mezopotamianie, a także przez ludy nomadzkie w Azji i Europie. W miarę rozwoju przemysłu tekstylnego, pozyskiwanie wełny stało się bardziej zorganizowane i zaawansowane, co umożliwiło jej przemysłową produkcję i jej szerokie zastosowanie w różnych branżach.

Jakość wełny zależy od kilku czynników, m.in.:

 1. Rasa owiec: różne rasy owiec produkują wełnę o różnych cechach, takich jak delikatność, długość, karbowanie i kolor. Na przykład owce merynosów produkują cienką, miękką i karbowaną wełnę, która jest wysoko ceniona w przemyśle włókienniczym.
 2. Dieta: dieta owcy może wpływać na jakość jej wełny. Dobrze odżywione owce produkują wełnę o dobrej długości, grubości i wytrzymałości.
 3. Klimat: klimat, w którym hodowane są owce, może wpływać na jakość ich wełny. Na przykład wełna owiec hodowanych w suchym środowisku jest często grubsza i mniej pofałdowana niż wełna owiec hodowanych w bardziej umiarkowanym klimacie.

Istnieje kilka różnych rodzajów wełny, w tym te najbardziej znane:

 1. Wełna Merino: cienka, miękka i karbowana wełna z owiec rasy Merynos, wysoko ceniona w przemyśle włókienniczym.
 2. Wełna kaszmirowa: miękka, lekka i ciepła wełna pozyskiwana z kóz kaszmirskich, znana z luksusowego wyglądu i wysokiej ceny.
 3. Wełna moherowa: lśniąca i mocna wełna uzyskiwana z kóz angorskich, często używana do produkcji odzieży, koców i tapicerki.
 4. Wełna z alpaki: miękka, lekka i ciepła wełna pozyskiwana z alpaki, znana ze swoich właściwości hipoalergicznych i jedwabistego w dotyku.
 5. Wełna jagnięca: miękka, cienka wełna uzyskiwana z pierwszego strzyżenia baranka, często używana do produkcji odzieży, koców i pościeli.
 6. Wełna angorska: miękka i ciepła wełna uzyskana z królika angorskiego, znanego z długich i kręconych włókien.
 7. Wełna szetlandzka: gruba i ciepła wełna uzyskiwana z owiec szetlandzkich, często używana do produkcji tradycyjnych ubrań wełnianych.
 8. Wełna Corriedale: wszechstronna i wytrzymała wełna uzyskana z owiec rasy Corriedale, używana do produkcji różnych tekstyliów, w tym odzieży, dywanów i filcu.

Ciekawostki:

Wełna
 1. Wełna jest najstarszym naturalnym surowcem stosowanym w przemyśle tekstylnym, a jej historia sięga co najmniej 8000 lat p.n.e.
 2. Wełna jest naturalnie odporna na ogień i nie pali się, jest więc bezpieczniejsza niż inne tkaniny.
 3. Wełna jest trwała i odporna na zużycie, co czyni ją idealną do produkcji ubrań i tekstyliów, takich jak pościel, dywany i zasłony.
 4. Wełna jest naturalnie higroskopijna; oznacza to, że jest w stanie wchłonąć i utrzymać wilgoć, co sprawia, że jest idealna do noszenia w chłodniejsze dni.
 5. Wełna jest biodegradowalna i może być poddawana recyklingowi - jest przyjazna dla środowiska.
 6. Największymi producentami wełny są: Australia, Chiny, Nowa Zelandia, Argentyna, Uzbekistan, Mongolia, Iran, Turcja, Kirgistan i Rosja.
 7. W ostatnich latach średnia roczna produkcja wełny na świecie wynosiła około 1,3 miliona ton.
Realia rynkowe ulegają zmianom, ale staramy się dla naszych produktów pozyskiwać najlepsze dostępne tkaniny. Wszystkie nasze wełniane czapki, kapelusze i berety szyte są z wełny oznaczonej symbolem Woolmark. Znak ten gwarantuje najwyższy poziom standardów jakościowych wyrobów wełnianych.