Twój koszyk
Szukaj
PLWybór językaWybór języka

Blog i odpowiedzi na najróżniejsze pytania

MENU

Dobór kolorów

Truizmem jest pisanie jak istotną rolę odgrywa dobór odpowiednich kolorów do stylizacji. Umiejętność zestawiania barw jest kluczowa, jeśli chcemy wypracować swój własny, niepowtarzalny styl. Dobór kolorów ma istotne znaczenie w stylizacji stroju, ponieważ odpowiednie połączenia kolorów mogą podkreślić naszą urodę, ukryć mankamenty, a także wpłynąć na nasze samopoczucie i nastrój. Większość pań intuicyjnie wie jak korzystnie wyglądać, niemniej warto usystematyzować wiedzę i poznać ten aspekt nieco dokładniej. Jest kilka podstawowych zasad przy dobieraniu kolorów. Pokrótce je tu omówimy.
Koło kolorów

Pokrewieństwo kolorów

Zgodnie z tą zasadą przyjmujemy, że kolory, które dobrze się ze sobą łączą, leżą obok siebie na kole barw.

Kolory przeciwstawne

To w gruncie rzeczy przeciwieństwo tego co zostało napisane w punkcie powyżej, ale też się sprawdza. Dobieramy tu barwy, które znajdują się naprzeciw siebie na kole barw. I tak, np. pomarańczowy będzie ładnie współgrał z niebieskiem.

Zasada trzech kolorów

Generalna zasada mówi o tym, że bezpiecznie możemy w naszym stroju użyć maksymalnie trzech kolorów, np. szary płaszcz, brązowe buty i granatowa czapka. Przy ich większej ilości należy już przestrzegać zasad opisanych poniżej.

Kolory bazowe

Biel, granat (zwłaszcza jasny), szary, oliwkowy, beż i bordo, to kolory, które w dowolnym zestawieniu między sobą będą wyglądały dobrze. Co więcej można je wykorzystać do ekspozycji innych kolorów, kierując się innymi opisanymi tu zasadami.

Kolory ziemi

Co do zasady, zielenie, beże i szarości można bezpiecznie łączyć, bez obawy o "zgrzyt" w ubiorze.

Kolory a kontrast twarzy

Kontrast twarzy to różnica między odcieniem skóry i kolorem włosów (u mężczyzn również zarostu). Osoby o jasnej karnacji i blond włosach lepiej wyglądają w kolorach o jasnej, delikatnej barwie, takich jak błękity, beże i róże. Osoby o jasnej karnacji, ale ciemnych włosach powinny zwrócić uwagę raczej na kolory z gamy bordo, granatu i bieli.

Total look

To stylizacja w której dobieramy wszystkie elementy garderoby w jednej tonacji kolorystycznej. Pamiętać jednak należy, by elementy różniły się od siebie odcieniami, a łączymy ze sobą materiały o tej samej temperaturze barwy. W total look istotny jest również materiał z którego wykonane są poszczególne elementy garderoby. Należy zadbać o spójność materiałów, gdyż ich faktury będą szczególnie widoczne. Nie powinny być jednak one identyczne, bo całość może przypominać wyglądem kombinezon.

Biel i czerń

Te barwy można swobodnie łączyć z prawie wszystkimi innymi, a także ze sobą. Mogą one być podstawą do skomponowania stroju o wyrazistym i kontrastowym charakterze, np. klasycznie: czerń + czerwień, biel i granat.

To oczywiście podstawowe reguły doboru kolorów, ale czym byłaby moda bez eksperymentowania? Czasami warto złamać wszelkie zasady, by zyskać olśniewający efekt. Do tego zachęcamy.